Ostatnio dodane zdjęcia

Sylwetka

Poprzednia Początkowa sylwetka
Obecna Obecna sylwetka
Cel Mój cel

O mnie

Wrazliwa duszyczka, totalny Dzieciolub, Perfekcjonistyczne zagubienie.

Informacje o pamiętniku:

Odwiedzin: 33823
Komentarzy: 403
Założony: 14 kwietnia 2014
Ostatni wpis: 3 czerwca 2016

Pamiętnik odchudzania użytkownika:
monikabla

kobieta, 35 lat, Riga

155 cm, 51.00 kg więcej o mnie

Postanowienie noworoczne: 45 do konca roku!

Postępy w odchudzaniu

Najskuteczniejsze odchudzanie w Polsce.

Masa ciała

Najskuteczniejsze odchudzanie w Polsce.

Wpisy w pamiętniku

3 czerwca 2016 , Komentarze (2)

W zwiazku z tym, ze za miesiac mam zakonczenie studiow, sukienka i buty juz sa kupione. Czas wiec zabrac sie za cialko, ktore ostatnio nieco zmarnialo(badz napuchlo). 5 kilo w miesiac to moj cel. Zawsze kiedy tutaj pisze, zbieram od Was kobietki nieziemska motywacje. WIerze tez, ze powiedzenie, badz napisanie swojego celu ma moc na zasadzien zlozonej obietnicy, ktora chce spelnic. Takze zaczynamy. Warzywka, owocki czasem, nabial i miesko czasem. Powodzenia w Waszych celach Dziewczyny !

31 stycznia 2016 , Komentarze (6)

Mimo iz mniej wiecej utrzymuje wage, wrocilam do kiepskich nawykow! Vitalie traktuje jak wielka motywacyjna machine, ktora jak wlaczysz, wpadniesz :D. Wiec chetnie wsiakne w kraine kontroli :D Ktos dolaczy :D?

Plan jest zaczac dzien od cwieczen! wsiaknac w zielone jedzonko, oczyscic ogranizm! Czas start.

19 sierpnia 2015 , Komentarze (20)

Dziekuje Sweetslimdream za polecenie aplikacji. Uwazam ze jest swietna o barfzo przydatna! Mozesz nie tylko sprawdzic ile kalorii zawiaraja Twoje napoje i posilki ale tez ile mikroelementow dostarczasz sobie kazdego dnia. Jestem zachwycona bo to bardzo pomaga w swiadomosci jedzenia i szukania produktow bogatych w mikroelementy i witaminki. Poszukiwania rozpoczete! 

Powodzenia w Waszych

Milego dnia :*

18 sierpnia 2015 , Komentarze (10)

Czesto slysze rozne opinie na temat spozywania jajek podczas diety. Zdrowe zywienie a jajka? Czy ich potrzebujemy? Jak to sie ma z korzysciami i zdrowotnym wplywem jajek? Sprawdzmy!

Jajko - wartości odżywcze i witaminy

Jajka są przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm. 

Jajko ważące ok. 50 g dostarcza 75 kcal i aż 6,2 g białka. Więcej białka i łatwiej przyswajalnego zawiera żółtko.

Jajka to również bogate źródło witaminy A, E, D i K oraz B2 i B12, kwasu pantotenowego i składników mineralnych: fosforu, potasu, wapnia, żelaza, magnezu. W żółtku jest luteina, która chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej i poprawia widzenie.

Jajka mają korzystny skład tłuszczu. Na 5 g tłuszczu zawartego w jednym jajku tylko 0,1 g stanowią „złe” nasycone kwasy tłuszczowe, za to wiele w nim niezbędnych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych. Niestety, żółtko jest prawdziwą bombą cholesterolową. Ale z drugiej strony dostarcza lecytyny, która zapobiega odkładaniu się go na ściankach naczyń krwionośnych.

Co lepsze: białko czy żółtko?

Dietetycy zezwalają osobom zdrowym na zjedzenie nie więcej niż 3–4 jajek tygodniowo (wliczając w to dodane do potraw). Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu i na diecie, np. wątrobowej, nie powinny zjadać więcej niż 1–2 jajka na tydzień. Białko można jeść bez ograniczeń. Niestety, białko jajek bardzo często uczula.

Jajka zakwaszają organizm, więc najlepiej łączyć je z zasadotwórczymi warzywami, np. ze szczypiorkiem.

Dlatego nie powinno się nim karmić dzieci przed ukończeniem 1. roku życia (dotyczy to zwłaszcza maluchów skłonnych do alergii oraz genetycznie obciążonych chorobą). Wysoka temperatura (podobnie jak ubijanie piany) niszczy strukturę protein, dlatego jajko na twardo zwykle nie ma właściwości uczulających.

Jajka ugotowane na miękko są lżej strawne niż ugotowane na twardo, ścięte na parze – niż usmażone na tłuszczu. Białko jest łatwiej trawione niż żółtko – mogą je jeść osoby na diecie lekkostrawnej.



Smaczka ! :D

17 sierpnia 2015 , Komentarze (10)

Nigdy nim nie bylam. Swiadome konsumowanie niegdy nie bylo w mojej liscie rzeczy do zrobienia, myslalam bowiem ze mam generalna wiedze na ten temat i to wystarczy, zeby jesc i zyc swobodnie. Nawet nie spodziewalam sie jak bardzo sie mylilam. Od kiedy zaczelam sprawdzac kazdy produkt, dopiero dowiedzialam sie co znaczy swiadome jedzenie. Polecam kazdemu!

Papryka

Nie docenialam jej. A wymieniana jest jako produkt, ktory dodaje urody. Nie tylko, bowiem czerwone papryki maja wysoki poziom antyoksydacyjnych witamin A i C. Tylko jedna szklanka posiekanej czerwonej papryki zawira trzykrotna minimalna iosc witaminy C  i 100% witaminy A. Zielone i zolte papryki zawieraja mniej witaminy A, ale wszystkie papryki sa naturalnie wolne od tluszczu i malo kaloryczne. Zawieraja za to 3 gramy blonnika( na jedna szklanke), co czyni z nich doskonala przekaske lub dopelnienie posilku.

Smaczka ! :D

16 sierpnia 2015 , Komentarze (9)

Uwielbiam rzodkiewke. Od zawsze! Dodaje swierzosci i smaku kazdej salatce i kanapce :D. 

A teraz do rzeczy ... co zdrowego w niej jest? :

1

KALORIE. Rzodkiewki zawierają bardzo mało kalorii, zaledwie 16 kalorii w 100 gramach rzodkiewki. To czyni te warzywa idealnymi na przekąski nie tylko dla osób będących na diecie, czyli mnie :D

2

CHOLESTEROL I TŁUSZCZE. Cholesterol, który znajduje się w rzodkiewkach jest zupełnie nieistotny. Zawarte w nich tłuszcze również są w tak minimalnej ilości, że nie należy się nimi przejmować. Jeśli masz problemy z sercem, śmiało możesz sięgać po rzodkiewki. Ich skład nie zaszkodzi Twojemu zdrowiu, a wręcz je wesprze.

3

WĘGLOWODANY. W 100 gramach rzodkiewki możemy znaleźć 3.40 gramów węglowodanów. Jest to jeden z powodów, dla których rzodkiewka znalazła się w czołówce produktów wymienionych w indeksie glikemicznym.

4

CUKRY. Niestety osoby mające problemy z poziomem cukru we krwi nie powinny sięgać zbyt często po rzodkiewkę. Zawartość cukru w 116 gramach rzodkiewki wynosi 2.2 grama, a to nie jest wcale tak mało.

5

WITAMINY. Rzodkiewki zawierają mnóstwo witamin. W rzodkiewce znajdują się między innymi ryboflawina, witamina B6, witamina C, witamina K czy sól kwasu foliowego.

Smaczka ! :D

15 sierpnia 2015 , Komentarze (2)

Kawka i salatka to dzisiejszy obiadek, ktory mimo ze wyglada jak lunchbox jest pyszny i ten rozowy pojemnik na zywnosc jest swietnym pozytywnym akcentem :D. 

Chcialam wspomniec o szpinaku, lisciach ktorych kiedys nie znosilam, teraz uwielbiam. W kazdej postaci, koktaili, gotowanych, czy tez do salatki na swierzo. 

Szpinak to wyjątkowo cenne warzywo liściaste - bogate w witaminy i składniki mineralne. Zawiera potas, foliany, żelazo, a także witaminy C, E, K, betakaroten i witaminy z grupy B. Zasobny jest w antyoksydanty - luteinę, neoksantynę oraz kwercetynę. Ze względu na duże ilości potasu, śmiało można polecić go osobom z nadcisnieniem.  Szpinak jest również doskonały dla osób zmagających się z anemią, ponieważ zawiera żelazo, niezastąpione w produkcji czerwonych krwinek. Cenny jest również dla kobiet ciężarnych ze względu na zawarty w nim kwas foliowy, niezbędny w zapobieganiu wadom układu nerwowego płodu. Dodatkowo betakaroten i inne przeciwutleniacze biorą czynny udział w profilaktyce przeciwnowotworowej oraz przeciwmiażdżycowej, natomiast witaminy z grupy B, w które szpinak jest bogaty, skutecznie obniżają poziom cholesterolu we krwi. Spożycie szpinaku powinny ograniczać osoby z artretyzmem, reumatyzmem, chorobami nerek, wątroby czy trzustki.

Pora na tunczyk, ktory takze bardzo lubie, glownie w salatkach, moze dlatego ze jeszcze nie znalazlam dla niego innego zastosowania :D.

Z ciekawosci sprawdzilam co jem, i lubie to co widze :D :

85-gramowa porcja tuńczyka w sosie własnym w kawałkach zawiera 98 kalorii, 21 gramów białka i 0,8 grama tłuszczu, co sprawia, że jest on doskonałym wyborem dla osób, które poszukują żywności bogatej w białko, a ubogiej w tłuszcz. Taka porcja dostarcza ponadto: 11,4 miligramów niacyny; 2,4 mikrograma witaminy B12; 155 jednostek międzynarodowych witaminy D; 0,4 miligrama witaminy B6 oraz 140 miligramów fosforu.

Tuńczyk, podobnie jak wiele innych ryb, zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3. Porcja tuńczyka w sosie własnym dostarcza ich 235 miligramów. Z kolei świeży tuńczyk błękitnopłetwy zawiera wiele różnych typów owych kwasów, w ilości aż 1280 miligramów na porcję. 

Kwasy tłuszczowe omega-3 obniżają ryzyko chorób układu krążenia. Kwasy omega-3 mogą ponadto redukować zakrzepy i pomagają zapobiegać udarom oraz zawałom.

Świeży tuńczyk jest naturalnie bogaty w potas – 449 miligramów, a ubogi w sód – 45 miligramów na 85-gramową porcję. Podobne proporcje owych pierwiastków w diecie pomagają kontrolować ciśnienie krwi. Eksperci sugerują, że dorosły człowiek powinien przyjmować co najmniej 4600 miligramów potasu i nie więcej niż 2200 miligramów sodu dziennie. 

Tuńczyk może być skażony rtęcią – pierwiastkiem niebezpiecznym dla niemowląt i rozwijającego się płodu. Jako że puszkowany tuńczyk w kawałkach zawiera minimalne ilości rtęci, całkowicie bezpieczne jest spożywanie do 280 gramów tej ryby tygodniowo. Zawartość owego pierwiastka w świeżym tuńczyku jest wyższa, dlatego też powinno się go jeść wyłącznie okazjonalnie. Kobiety w ciąży mogą bezpiecznie spożywać 140 gramów puszkowanego tuńczyka długopłetwego na tydzień. Jeśli dysponujesz świeżą rybą, najlepiej ją upiecz, gdyż smażenie raczej zwiększa ryzyko kłopotów z sercem zamiast je zmniejszać.

Smaczka ! :D

14 sierpnia 2015 , Komentarze (5)

4 morele 

1 banan

1 kiwi

lyzeczka pylku pszczelego

To bardzo smakowity i zdrowy koktail !

Ostatnio znalazlam w kuchni morele i postanowilam sprawdzic co dobrego maja w sobie. Jak sprawdilam zaczelam kupowac. 

Morele są nie tylko bardzo smaczne, ale także sprzyjają zdrowiu i urodzie. Przede wszystkim zawierają przeciwutleniacze, które mają działanie antynowotworowe i przeciwstarzeniowe. Morele wpływają pozytywnie na ciśnienie, trawienie i pracę nerek, działają też zasadotwórczo, powinny je więc jeść osoby cierpiące na nadkwasotę.

Dzięki dużej ilości potasu regulują ciśnienie krwi i pracę nerek. Zawierają sporo żelaza, wapnia, fosforu, witaminy B, C, PP, błonnika. Poprawiają trawienie, zapobiegają anemii. Ale na tym nie koniec ich zalet!

Morele działają zasadotwórczo (zwłaszcza suszone). Dlatego poleca się je przy nadkwasocie oraz osobom codziennie jedzącym mięso, które ma właściwości zakwaszające.

Warto zjeść kilka owoców po treningu, by przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Uwaga: w morelach suszonych jest więcej beta-karotenu, ale są bardziej kaloryczne. 100 g świeżych owoców to 47 kcal, suszonych – aż 284 kcal!

Warto wspomniec tez o pylkach kwiatowych, ktorych najważniejszą  grupę związków biologicznie czynnych pyłku kwiatowego stanowią białka i wolne aminokwasy, tj. arginina, fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, walina, alanina, prolina, seryna, histydyna, glicyna i inne. Zawartość aminokwasów w pyłku dochodzi do 12%.

Pyłek kwiatowy jest również źródłem witamin rozpuszczalnych zarówno w tłuszczach, jak i w wodzie, tj. A, B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12, inozytol, biotynę, kwas pantotenowy, kwercetynę.

Smacznego :D!

Zawartość niektórych witamin w pyłku kwiatowym

Nazwa substancjiZawartość /ľg/g
Karotenoidy6,6 - 2125
Witamina E210 - 1700
Witamina C14 - 2052
Witamina B15 - 15
Witamina B25 - 21
Witamina B63 - 9
Kwas nikotynowy13 -210
Kwas pantotenowy3 - 50
Biotyna 0,6 - 6
Kwas foliowy3 - 7

14 sierpnia 2015 , Komentarze (7)

Rano staram sie wypic conajmniej pol litra wody z cytrynka i pomaranczka lub grejfrutem, zeby zmniejszyc apetyt, dostarczyc witaminek i oczywiscie nawodnic ogranizm. Jest to tez zdrowy start dnia, ktory ostatnio jest priorytetem. Do tej owocowej wody dodaje jeczmien, mala lyzeczke dziennie. Nie jest to moze najbardziej smakowity skladnik tej wody ale zdecydowanie najzdrowszy. 

 Zielony jęczmień oczyszcza organizm poprzez usuwanie toksyn, zapobiega procesom starzenia, ma działanie antywnowotworowe a także przeciwzapalne. Za to wszystko odpowiadają substancje o działaniu antyoksydacyjnym (przeciwutleniacze), bo młody jęczmień jest jednym z najbogatszych źródeł antyoksydantów. Należą do nich beta-karoten(prowitamina A), witamina E oraz enzymy: dysmutaza ponadtlenkowa, oksydaza cytochromowa, peroksydaza,  isoflawonoid - izowiteksyna (2-O-GIV). Związki te wzmacniają mechanizmy obronne organizmu, neutralizują wolne rodniki, przyspieszają regenerację komórek, zapobiegają uszkodzeniom materiału genetycznego, chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, przeciwdziałają pojawianiu się nowotworów. Działanie wspomagające leczenie nowotworów zielony jęczmień uzyskał także dzięki obecności amigdaliny inaczej zwanej witaminą B17.

Smacznego :D

13 sierpnia 2015 , Komentarze (3)

Rok temu udalo mi sie schudnac osiem kilo. Takze przy pomocy wsprcia vitalijek :D. Ale mialam ciezki rok, a co za tym idzie bardzo sie zaniedbalam. Po prostu nie dbalam o to co jem i ile. Ale zrozumialam tez, ze nigdy nie jadlam swiadomie. Znaczy to, ze nie zdawalam sobie sprawy z tego co dokladnie daja mi skladniki, ktore wkladam do ust. Ostatnio ze wzgledu na zdrowie zaczelam wiecej czytac o danych produktach. Przeraza mnie fakt, ze do tej pory wpakowywalam w siebie tony nieistotnych odzywczo produktow. Dlatego chce zaczac jesc swiadomie. Trzy miesiace swiadomego jedzenia pomoga mi w wypracowaniu nawyku zdrowego jedzenia. Zaczynamy !

Chetnie podziele sie z Wami kazda ze znalezionych wartosciowych dla mojego organizmu produktow!

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.