Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
Imbir w walce ze zbędnymi kilogramami


Leczy, oczyszcza, pobudza, odchudza, uwodzi... Jest jedną z najbardziej wszechstronnych roślin używanych zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Jeśli jeszcze się do niego nie przekonałaś, najwyższy czas to zmienić. Bo imbir rządzi!

Uprawiany już ponad 3000 lat temu w Azji, ma ostry, intensywny zapach i charakterystyczny, korzenny posmak. Stosuje się go m.in. w leczeniu przeziębień, chorób skóry, zapobiega wypadaniu włosów, przeciwdziała łupieżowi, hamuje rozwój bakterii i wirusów.

Rozgrzewa organizm, dzięki czemu pobudza krążenie krwi. Dodany do potraw zaostrza ich smak. Starożytni wierzyli, że jest afrodyzjakiem, który pobudza zmysły.

Coraz częściej występuje jako główny składnik kosmetyków, zwłaszcza tych wyszczuplających i ułatwiających spalanie tłuszczu. W duecie z cynamonem, niesamowicie rozgrzewa. Dostępny jest teraz w niemal każdym sklepie spożywczym, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wypróbowała jego właściwości w domowym zaciszu. To naprawdę proste i skuteczne!


Komu nie wolno jeść imbiru

Imbir to bardzo ostra przyprawa, mająca drażniące działanie. Nie można się nią bezkarnie zajadać. Unikaj imbiru, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz, chorujesz na przewlekłą chorobę przewodu pokarmowego, np. wrzody żołądka lub dwunastnicy, cierpisz na refluks żołądkowy.


Właściwości lecznicze imbiru - dlaczego imbir jest zdrowy?

Intensywny aromat imbiru, ze świeżą, trochę słodką, a trochę drzewną nutą to zasługa zingiberolu - składnika olejku eterycznego. Natomiast substancje żywicowe m.in. gingerol i zinferon, odpowiadają za palący, lekko gorzki smak. Wszystkie te substancje mają lecznicze właściwości. Dzięki nim imbir m.in.:

  • Ułatwia trawienie. Olejek zawarty w kłączu pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, działa żółciopędnie i rozkurczowo, leczy wzdęcia.
  • Łagodzi mdłości (jest składnikiem leków przeciw chorobie lokomocyjnej), przeciwdziała wymiotom po narkozie i chemioterapii. Wzmaga apetyt.
  • Zmniejsza agregację (zlepianie) płytek krwi, chroni więc przed tworzeniem się zakrzepów. Jest niezbędnym dodatkiem do menu osób z podwyższonym cholesterolem .
  • Łagodzi bóle miesiączkowe. Warto też dodawać go do jedzenia, gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki PMS.
  • Leczy przeziębienia i przynosi ulgę chorym stawom, bo jest bogaty w substancje przeciwzapalne. Wchodzi w skład niektórych maści i plastrów rozgrzewających. Podczas masażu kilka kropli olejku imbirowego przynosi ulgę obolałym mięśniom.
  • Leczy migreny - regularnie stosowany zmniejsza częstość i ilość ataków, łagodzi też towarzyszące im mdłości.
  • Działa przeciwobrzękowo, bo zawarty w nim olejek eteryczny ma działanie moczopędne.
  • Dba o jamę ustną. Ma działanie odkażające i odświeżające, pozostawia miły zapach w ustach. Leczy infekcje, pobudza wydzielanie śluzu. Warto płukać nim bolące gardło (do szklanki bardzo ciepłej wody wsypać 2 łyżeczki sproszkowanego imbiru).
  • Zwiększa koncentrację i wydajność umysłową, bo poprawia ukrwienie mózgu. Odrobina sproszkowanego imbiru dodana do kawy, niweluje jej szkodliwe właściwości.

Przepis na wodę z imbirem i cytryną - naturalny i świetny sposób na dzień pełen energii oraz na znaczne podkręcenie metabolizmu:

2 cm kawałek świeżego imbiru obieramy i kroimy w drobną kostkę lub plastry. Zalewamy ciepłą przegotowaną wodą, około pół szklanki i zostawiamy na noc. Rano dolewamy ok. 100 ml gorącej wody oraz wciskamy połowę cytryny. Pijemy na czczo, 30 minut przed posiłkiem. Efekty widoczne są już po około 1o dniach stosowania. Polecam wszystkim odchudzającym się!



Maseczka imbirowa do twarzy


Składniki: 2-3 łyżeczki imbiru w proszku, woda mineralna, może być lekko gazowana.
Składniki wymieszaj, tak aby uzyskać jednolitą konsystencję. Maseczkę nałóż na twarz, omijając okolice oczu i ust, oraz szyję. Na początku możesz odczuwać lekkie pieczenie, które powinno po chwili minąć. Po kilkunastu minutach spłucz letnia wodą. Taka maseczka świetnie oczyszcza cerę.

 

Maseczka imbirowa antycellulitowa

Składniki: pół szklanki oleju z migdałów lub pestek winogron lub balsamu do ciała, 2 łyżki fusów z kawy, 2 łyżki świeżo startego imbiru, szczypta cynamonu. Gotową masę nałóż na te miejsca, gdzie występuje cellulit. Ciało owiń folią, kocem lub ręcznikami i pozostaw na 15-20 minut. Taką kurację najlepiej przeprowadzić w weekendy, kiedy masz więcej wolnego czasu. Po kilku zabiegach skóra znacznie się wygładzi i widocznie ujędrni.

  • fitnessmania

    fitnessmania

    8 kwietnia 2017, 16:25

    Dziewczyny w odchudzaniu najważniejsza jest motywacja, ja np oglądam codziennie zdjęcia przed i po odchudzaniu, to mi daje niezłego powera, wam też to radzę, wpiszcie sobie w google - odchudzanie przed i po by Sasetka

  • ulanowska2014

    ulanowska2014

    28 kwietnia 2014, 16:13

    Uwielbiam imbir uzywam go do wielu potraw,do herbaty ale nie zdawalam sobie sprawy ze ma tyle wlasciwosci leczniczych.Dzieki za przepisy.

  • ksiezniczka

    ksiezniczka

    27 kwietnia 2014, 21:02

    zawsze jak kupie to po kilku dniach zapominam i mi pleśnieje, muszę sobie chyba kartkę w kuchni powiesić PIJ IMBIR)))))

  • monikabla

    monikabla

    27 kwietnia 2014, 13:06

    Zgadzam sie w 100% ;] Bardzo lubie i tez zaczelam uzywac, wczesniej tylko do herbatki, ale teraz wlasciwie wcinam go sobie czasem, bo lubie :D

  • Invisible2

    Invisible2

    27 kwietnia 2014, 13:05

    No słyszałam już o jego super właściwościach, oprócz tego polecam chili lub pieprz kajeński;)

    • monikabla

      monikabla

      27 kwietnia 2014, 13:07

      Piepsz kajenski rzadzi! przyspiesza trawienie i mi smakuje :D.

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.