Ostatnio dodane zdjęcia
Znajomi (3)
Ulubione
Grupy
O mnie
Archiwum
Informacje o pamiętniku:
Odwiedzin: | 29036 |
Komentarzy: | 128 |
Założony: | 10 lutego 2009 |
Ostatni wpis: | 20 kwietnia 2013 |
kobieta, 37 lat, Wałbrzych
176 cm, 88.00 kg więcej o mnie
Postępy w odchudzaniu
Odchudzanie to moda naszych czasów – wszyscy chcą być smukli, wiotcy, zgrabni. Najlepiej bez większego wysiłku. Ale kiedy „bez wysiłku” nie działa, łapiemy się często za niezbyt sensowne pomysły na przyspieszenie uzyskania idealnej sylwetki. I popełniamy błędy.
Wymienię tu dziesięć najczęściej spotykanych.
Drakońskie diety
Rozumowanie jest proste: tyjemy bo zjadamy za dużo zbyt kalorycznych rzeczy. Na bazie tego przekonania spora część odchudzających się osób zakłada, że jeżeli zastosuje bardzo drastyczną dietę, to szybko schudnie i będzie cieszyć się smukłą sylwetką.
Tymczasem o ile rzeczywiście, można szybko schudnąć – o tyle z tą radością będzie gorzej. Organizm, przyzwyczajony do minimalnej ilości kalorii, spowalnia metabolizm. Odbija się to na nas negatywnie w momencie, kiedy chcemy wrócić do normalnego odżywiania się – nawet niezbyt duże posiłki nagle zaczynają przysparzać nam dodatkowych kilogramów…
Pomijanie śniadania
Śniadanie to najważniejszy posiłek – po długiej nocy dostarcza nam energii do działania w nadchodzącym właśnie dniu. Kiedy z niego rezygnujemy, siłą rzeczy odczuwamy głód. Sięgamy wtedy po przekąski, które mają nam pomóc „dotrwać” do obiadu – a kiedy już go zjadamy, nakładamy sobie zwykle znacznie większe porcje niż należy. Właśnie dlatego, że jesteśmy od rana głodni.
Kaloryczne przekąski – albo zupełny brak przekąsek
Możemy liczyć każdą kalorię w posiłkach – ale codzienne przekąski i tak sprawiają, że nie ma to znaczenia. Pączek do kawy w pracy, paczka chipsów przy komputerze, wypad z dziećmi na lody czy ze znajomymi na kawałek ciasta… i już mamy dziennie dwukrotnie więcej kalorii, niż planowaliśmy.
Z drugiej strony jednak rezygnacja z przekąsek też nie jest dobrym pomysłem. Przegryzanie w ciągu dnia sprawia, że do posiłków nie zasiadamy „głodni jak wilki” – zjadamy więc znacznie mniej i czujemy się w pełni nasyceni.
Zbyt mało czystej wody
Nasz organizm w dużej części składa się właśnie z wody. To ona reguluje większość zachodzących w nim procesów, w tym metabolizm. Jeśli nie pijemy wystarczająco dużo czystej wody, stajemy się coraz bardziej odwodnieni – a szybkość spalania spożywanych kalorii wyraźnie spada. Wystarczy szklanka H2O po każdym posiłku, żeby nasze odchudzanie stało się znacznie bardziej efektywne.
Codzienne wchodzenie na wagę
Najprostszy sposób żeby stracić motywację do odchudzania to właśnie codzienne wskakiwanie na wagę. Nie masz szans zobaczyć efektów wczorajszych ćwiczeń i diety już na drugi dzień. A ponieważ ich nie widzisz, masz wrażenie, że „to nie działa!”. Sensowniejsze jest ważenie się raz na tydzień – dzięki temu rezultaty są już widoczne, a ty masz dodatkową motywację do pracy nad swoim ciałem.
Ustalanie nierealnych celów
Podstawą skutecznego odchudzania się jest ustalenie realnych celów i terminów ich osiągnięcia. Nie, nie schudniesz 10 kg do wesela koleżanki w przyszłym tygodniu. A jeśli z takim nastawieniem zaczniesz dietę i ćwiczenia, to nawet, jeżeli przez te siedem dni schudniesz 3 kg – zamiast się cieszyć z sukcesu, będziesz wściekła że nie osiągnęłaś celu.
Pomijanie ćwiczeń fizycznych
Największym i najczęściej popełnianym błędem jest liczenie na to, że samo ograniczenie ilości spożywanych kalorii sprawi, że cudownie schudniemy. Tymczasem nie ma utraty wagi bez aktywności fizycznej – nawet zwykły spacer poprawia kondycję organizmu i jednocześnie pobudza go do sprawniejszej pracy. Dzięki temu nawet bez stosowania wyszukanych diet – i tak tracimy zbędne kilogramy.
brak motywacji dwa dni wolnego i obżarstwo...
dietkowo obowiązkowo wiosennie :-)